Avrupa'ya Yaklaşan Kaçınılmaz Kriz

Avrupa'da yaşanan son politik ve ekonomik gelişmeler, her geçen gün ekonomik kaosun daha da derinleştiğine işaret ediyor. Beklenen bu kriz, öncekilerin aksine çok şeyleri beraberinde götürecektir.

 

Avrupa'da ortaya çıkan bu krizin nedeni neydi?

 

2008'de ABD'de başalayan ve tüm dünyayı etkileyen küresel kriz baş  göstermişti. Bunun en önemli nedeni de, geri ödenemeyen Mortagage  kredileriydi. ABD, piyasaya para sürmek gibi bir dizi önlemler alarak krizin etkisini azalttı. Dünya piyasaları  biraz nefes aldı. Bunun sonucu olarak Avrupalı devletler gereken tedbirleri  alamayarak ekonomik düzenden uzaklaştılar. Yani Avrupa krizin bittiğini düşündü ama onlar için kriz yeni başlıyordu.

Bugüne kadar uygulanan global finans sistemi artık iflas etti. Bu noktada da Liberalizmin kendisini yenilemesi gerekmektedir.Ayrıca küresel ekonomik krizin nedenini ve çözümünü bulacak finansal sisteme müdahale edecek Keynes ve Marx gibi iktisatçılar da kalmamıştı.

 

AB'nin krize karşı duruşu?

 

AB ilk önce krizi önemsemedi diyebiliriz. Çünkü, AB alınan ülkesel bazda önlemlerle krizle başedebiliceğini düşündü. Ama yavaş yavaş ortaya çıkan sonuçlarla kriz kendini ciddi bir biçimde göstermeye başladı. Başta İrlanda ve Portekiz ekonomileri alarm vermeye başladı. Bu noktadan sonra Avrupa Birliği çapında çok etkin bir düzeyde olmasada önlemler alınmaya başandı. Portekiz ve İrlanda'danın ardından da İspanya ve Yunanistan alarm vermeye başladı. İspanya kendi içinde aldığı tedbirlerle krizin ülkeyi etkilemesini savuşturdu. Yunanistan açısından durum bu kadar kolay değildi. Ve son olarak da İtalya krizin eşiğine geldi.

Öte yandan Yunanistan, İspanya, Portekiz, İrlanda ve İtalya'nın düştüğü durum bu ülkelerle sınırlı değildir. Asıl sıkıntı yardım edecek ülkelerin de gelecek açısından temkinli olmasıdır. AB ülkekeri bu borç kriziyle mücadele etmek için, üyelerin desteğiyle oluşturulmuş ve borç kriziyle mücadele etmek için kurulmuş Avrupa Finansal İstikarar Fonu'nda(EFSF) artırıma gitmek istedi.

440 milyar Euro'lu fondan Portekiz ve İrlanda'ya 190 milyar Euro aktarıldı. Ama Yunanistan'ın iflasın eşiğine gelmesi ve İtalya'da borçlanmanın ciddi şelilde artması AB 'yi tekrar harekete geçrdi. Fon, krizdeki ülkelere yardım için yeterli artık olmayacktı. Fonun bütçesi Brüksel'de ekim ayında yapılan toplantıyla 1 trilyon dolara yükseltildi. Böylelikle piyasalar biraz rahatlayarak Yuananistan ve İtalya yardımın önü açıldı.

 

Krizin Avrupa'ya etkileri nasıl olacak?

 

Bu gelinen noktada artık Birlikte sallanmalar başlayacağını düşünüyorum. İngiltere 2.kez duraklama tehlikesiyle karşılaşmaktan korkuyor. İtalya'nın 1.9 milyar Euro olan borcu tüm Avrupa'yı endişelendirmiş durumda. Bunun nedeni ise, İtalya'nın durumunun Yunanistan veya Portekiz'den daha farklı olmasıdır. Çünkü, İtalya'nın kurtarılamayacak kadar çok borca sahiptir. Endişelinen kısım ise Avrupa Finansal İstikarar Fonu'nun yeterli olmayacağıdır. Portekiz ve İrlanda'ya yapılan yardımlar ve Yunanistan'a yapılacak olan yaklaşık 100 milyar Euro yardımla, 290 milyar Euro yardım fonu aktarılmış olacak ve İtalya'nın da yardım istediği düşünülürse AB büyük bir çıkmazın içine girecek.

Ekonomik krizin siyasal sonuçlara da etki etmesi bekleniyordu ki önceki günlerde Berlusconi ve Papandreu'nun istifa edeceklerini açıkladı. Papandreu aylardır yapılan gösterilere, protestolara rağmen hükümetin başındaydı ve istifasının ülkeyi daha da zor durumda bırakacağını düşünüyordu. Ama muhalefet partisiyle yaptığı anlaşmanın ardından istifa etme kararı aldı.

 

Kriz, Avrupa'da ne gibi sonuçlara neden olacak?

 

Önümüzde ki süreçte Avrupa'da neler olacağını kestirmek zor. Ama bana göre artık eski ve güçlü AB kalmayacak. G20 zirvesi öncesinde dün yapılan toplantıda, Yunanistan'ın borç krizi görüşüldü. Toplantı sonrasında Merkel ve Sarkozy açıklamasında, Yunanistan'daki siyasi belirsizliğin onları rahatsız ettiğini açıkça olmasa da
belirtti. Sarkozy, Yunanistan'a 5 Aralık'a kadar süre tanıdı. Yunanistan AB isteği şartları yerine getirmezse, yardım fonu sağlanmayacak ve Birlik dışına atılması
muhtemel hale gelecektir. Yunanistan 4-5 aralıkta refaranduma gidecek ve halka "Euroyla devam mı tamam mı?" sorusu sorulacak. Eğer Yunanistan Euro'dan vazgeçerse, AB de
Yunanistan'dan vazgeçecektir. Bana göre, eğer Yunanistan istenilen şartları yerine getirmezse İtalya'ya feda edilecektir. Çünkü, asıl büyük sorun İtalyadır. AB, artık Yunanistan'la uğraşmaktan bıktı ve 5 Aralık'a kadar süre vererekİtalya üzerine yoğunlaşacaktır.

İtalya'da borç krizinin yanında siyasi kriz de patlak vermiştir. AB'nin istediği müdahaleleri yapmaya çalışıyorlar ama İtalya'nın işi çok zor.

Merakla beklenen soru da "Sırada kim var?"dır. Bence İtalya'dan sonra mızrağın ucunda Fransa var.Fransa ekonomisi de tehlike sinyalleri vermeye başladı ve İtalya'da ki olası bir kötü seneryo Fransa'yı çok derin etkileyerek, borçlanma artacaktır. Bu yüzdenden ki Sarkozy ülkesi için endişelendiğinden Yunanistan'ı bir yana koyup İtalya'yı kurtarma peşindedir. Bunun yanında, Belçika ve İzlanda'nın da borç kriziyle karşı karşıya kalacağı kaçınılmaz. Merak ettiğim ise, AB'nin bunlara nasıl önlem alacağı ve yetişebileceğidir. Bekleyip göreceğiz...

http://www.tarafsizim.com/2011/avrupaya-yaklasan-kacinilmaz-kriz.html

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !